PT00SE20-16P-SR-LC
Mfr.Part #
PT00SE20-16P-SR-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
16
Insert Material :
Neoprene
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Positions :
16
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Feature :
Cable Clamp
Unshielded
DIN Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT00SE20-16P-SR-LC Overview
PT00SE20-16P-SR-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00SE20-16P-SR-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00SE20-16P-SR-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT