PT00SE18-11S-SR-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT00SE18-11S-SR-LC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Wall
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Radiation Hardening :
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Insert Material :
Neoprene
Ingress Protection :
Environment Resistant
Depth :
35.71mm
Contact Type :
Crimp
Feature :
Cable Clamp
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
16
Length :
64.43mm
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT00SE18-11S-SR-LC Overview
PT00SE18-11S-SR-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00SE18-11S-SR-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00SE18-11S-SR-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT