PT00SE-14-19S
Mfr.Part #
PT00SE-14-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Published :
Neoprene
IEC Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
19
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACT: LP-597820-355
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
19
Feature :
Backshell
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Style :
Socket
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
PT00SE-14-19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT00SE-14-19S Overview
PT00SE-14-19S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00SE-14-19S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00SE-14-19S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER