PT00E-20-27PW(SR)
Mfr.Part #
PT00E-20-27PW(SR)
Description
CONN RCPT MALE 27P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insert Material :
Neoprene
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
W
Number of Positions :
27
Datasheets
PT00E-20-27PW(SR)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 27 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk W Bayonet Lock
PT00E-20-27PW(SR) Overview
PT00E-20-27PW(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00E-20-27PW(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00E-20-27PW(SR) Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER