PT00E-20-24S(470)
Mfr.Part #
PT00E-20-24S(470)
Description
CONN RCPT FMALE 24P GOLD SLD CUP
Datasheets
PT00E-20-24S(470)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT00E-20-24S(470) Overview
PT00E-20-24S(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00E-20-24S(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00E-20-24S(470) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER