PT00E-14-18P(424)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT00E-14-18P(424)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Neoprene
Number of Contacts :
18
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2006
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
18
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
14-18
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Gender :
Male
Datasheets
PT00E-14-18P(424)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT00E-14-18P(424) Overview
PT00E-14-18P(424) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00E-14-18P(424) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00E-14-18P(424) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER