PT00E-12-10S(470)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT00E-12-10S(470)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Style :
Socket
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Zinc Cobalt
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Neoprene
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Solder Cup
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
10
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
10
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Datasheets
PT00E-12-10S(470)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT00E-12-10S(470) Overview
PT00E-12-10S(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00E-12-10S(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00E-12-10S(470) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER