PSS3-5-3R3/S
Mfr.Part #
PSS3-5-3R3/S
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Voltage - Output 1 :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.02Lx0.63W x 0.31 H 25.9mmx16.0mmx8.0mm
Package / Case :
6-SMD Module
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Isolated Module
Power (Watts) :
2W
Published :
Efficiency :
84%
Series :
PSS (3W)
Current - Output (Max) :
600mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Feature :
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Voltage - Input (Max) :
9V