PSS-12-01-T-S
Mfr.Part #
PSS-12-01-T-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.2 TIN PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Board
MIL Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Empty Shell :
No
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Forked
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.200 5.08mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Additional Feature :
POWER BUY CONTACT
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
Series :
PSS
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.250 6.35mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Filter Feature :
Number of Positions :
12
Contact Finish - Mating :
Tin
DIN Conformance :
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Datasheets
PSS-12-01-T-S
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Forked