PSS.0S.405.CLLE33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSS.0S.405.CLLE33
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 1P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Bronze
Ratings :
IP50
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
0S
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Current Rating (Amps) :
8A
Voltage - Rated AC :
8.4kV
Orientation :
Keyed
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.102 ~ 0.130 (2.60mm ~ 3.30mm)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Voltage - Rated DC :
12kV
Shell Size - Insert :
405
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
4A
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Datasheets
PSS.0S.405.CLLE33
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PSS.0S.405.CLLE33 Description
PSS.0S.405.CLLE33 Features
Termination type: Female solder High-Voltage
Rated current: 6 Amps
Insulator: L: PEEK (UL 94 / V-0/1.5)
Configuration: 0S.405 : 1 High Voltage
PSS.0S.405.CLLE33 Applications
Aviation
Aerospace
Post and telecommunications
Computers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER