PSP-48024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSP-48024
Manufacturer
Altech Corporation
Description
AC/DC CONVERTER
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Output Current :
20 A
Operating Temperature :
-4-140 °F
Nominal Input Voltage (AC) :
208 VAC, 240 VAC
Series :
Power :
480 W
Width :
227 mm
Altech
Product Status :
Obsolete
RoHS :
yes
Number of Outputs :
1
Overload Protection :
yes
Mounting :
DIN Rail
Input Type :
1-Phase / Single Phase
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Brand :
Altech
Approvals :
CE, cURus, UL508, UL60950
Length :
100 mm
Package :
Bulk
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Product :
Switching Supplies
Input Voltage :
180 VAC to 264 VAC
Product Category :
DIN Rail Power Supplies
Output Power :
480 W
Height :
125.2 mm