PSL5A12-7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSL5A12-7R
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 61W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Series :
Melcher PSL
Voltage - Input (Max) :
40V
Power (Watts) :
61W
Size / Dimension :
6.63Lx4.21W x 1.44 H 168.5mmx107.0mmx36.5mm
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Approval Agency :
cCSAus, CE
Voltage - Input (Min) :
7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C~71°C
Voltage - Output 1 :
5.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Efficiency :
85.5%
Packaging :
Bulk
Current - Output (Max) :
12A
Datasheets
PSL5A12-7R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH