PSC15R-050-R-CR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSC15R-050-R-CR1
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Stock
693
In Stock :
693
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Max Power Dissipation :
15W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Published :
2016
Approval Agency :
CB, CE, cULus
Length :
71.628mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Connector :
Multi-Blade
Width :
44.958mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Height :
33.02mm
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
100mW Max
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Polarization :
Positive Center
Voltage - Output :
5V
Size / Dimension :
2.82Lx1.77W x 1.30 H 71.7mmx45.0mmx33.0mm
Current - Output (Max) :
3A
Connector Type :
PLUG
Max Operating Temperature :
40°C
Series :
PSC15R (15W)
Cord Length :
59 1.50m
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
0.333lb 151.05g
Power (Watts) :
15W
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
0°C~40°C
Max Output Current :
3A
Applications :
ITE (Commercial)
Min Operating Temperature :
0°C