PSAM30R-120
Mfr.Part #
PSAM30R-120
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Number of Outputs :
1
Polarity :
Positive
Connector Type :
PLUG
Max Output Current :
2.5A
Published :
Depth :
35.7mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
Approval Agency :
CE, C-Tick, cURus
Series :
PSAM30R (30W)
Size / Dimension :
3.94Lx2.48W x 1.41 H 100.0mmx63.0mmx35.7mm
Mount :
Plug-In
Applications :
Medical
Power (Watts) :
30W
Max Power Dissipation :
30W
Output Current :
2.5A
Form :
Wall Mount (Class II)
Voltage - Output :
12V
Cable Length :
1.8m
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cord Length :
70.9 1.80m
Weight :
0.441lb 200.03g
Polarization :
Positive Center
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
No Load Power Consumption :
500mW Max
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Efficiency :
Level IV
Input Connector :
Multi-Blade
Region Utilized :
International
Height :
35.814mm