PSAC60W-560-R-CNR1
Mfr.Part #
PSAC60W-560-R-CNR1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
No Load Power Consumption :
500mW Max
Size / Dimension :
5.12Lx2.36W x 1.30 H 130.0mmx60.0mmx32.0mm
Input Connector :
IEC 320-C8
Weight :
0.673lb 305.27g
Operating Temperature :
0°C~40°C
Approval Agency :
CE, cULus
Series :
PSAC60W (60W)
Polarization :
Negative Center
Form :
Desktop (Class II)
Voltage - Output :
56V
Current - Output (Max) :
1.08A
Voltage - Input :
90V~264VAC
Power (Watts) :
60W
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm