PSAC60W-120-R-CR2
Mfr.Part #
PSAC60W-120-R-CR2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Series :
PSAC60W (60W)
Polarization :
Positive Center
Input Connector :
IEC 320-C8
Form :
Desktop (Class II)
Mount :
Desktop
Operating Temperature :
0°C~40°C
Power (Watts) :
60W
Cord Length :
47.2 1.20m
Connector Type :
PLUG
Published :
Approval Agency :
CE, cULus
Max Output Current :
5A
Voltage - Input :
90V~264VAC
No Load Power Consumption :
500mW Max
Size / Dimension :
5.12Lx2.36W x 1.30 H 130.0mmx60.0mmx32.0mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Output :
12V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Positive
Max Power Dissipation :
60W
Height :
33.02mm
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm