PSAC60M-560-R-CN1
Mfr.Part #
PSAC60M-560-R-CN1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Form :
Desktop (Class I)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Output :
56V
Series :
PSAC60M (60W)
Polarization :
Negative Center
Connector Type :
PLUG
Size / Dimension :
5.12Lx2.36W x 1.30 H 130.0mmx60.0mmx32.0mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Polarity :
Negative
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
60W
Operating Temperature :
0°C~40°C
Approval Agency :
CE, cULus
Max Output Current :
1.08A
Published :
No Load Power Consumption :
500mW Max
Cord Length :
47.2 1.20m
Input Connector :
IEC 320-C6
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
Level VI
Region Utilized :
International
Mount :
Desktop
Power (Watts) :
60W
Weight :
0.673lb 305.27g
Height :
33.02mm