PSAC60M-120-R-CN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSAC60M-120-R-CN3
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Polarization :
Negative Center
Published :
No Load Power Consumption :
150mW Max
Cord Length :
47.2 1.20m
Voltage - Input :
90V~264VAC
Form :
Desktop (Class I)
Weight :
0.673lb 305.27g
Series :
PSAC60M (60W)
Operating Temperature :
0°C~40°C
Size / Dimension :
5.12Lx2.36W x 1.30 H 130.0mmx60.0mmx32.0mm
Max Output Current :
5A
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height :
33.02mm
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Connector :
IEC 320-C6
Mount :
Desktop
Connector Type :
PLUG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
60W
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Efficiency :
Level VI
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Approval Agency :
CB, CE, cULus
Polarity :
Negative
Region Utilized :
International
Voltage - Output :
12V
Max Power Dissipation :
60W