PSAA20R-120-R-CR3
Mfr.Part #
PSAA20R-120-R-CR3
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Size / Dimension :
2.82Lx1.97W x 1.22 H 71.7mmx50.0mmx31.0mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output :
12V
Cord Length :
59 1.50m
Current - Output (Max) :
1.67A
Region Utilized :
International
Efficiency :
Level V
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
No Load Power Consumption :
300mW Max
Input Connector :
Multi-Blade
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Weight :
0.375lb 170.1g
Operating Temperature :
0°C~40°C
Approval Agency :
CE, cULus
Applications :
ITE (Commercial)
Form :
Wall Mount (Class II)
Polarization :
Positive Center
Published :
Voltage - Input :
90V~264VAC
Power (Watts) :
20W
Series :
PSAA20R (20W)