PSA.1S.304.CLLL52
Mfr.Part #
PSA.1S.304.CLLL52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Series :
1s
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
304
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
10A
Orientation :
Keyed
Number of Positions :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
Brass, Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
PSA.1S.304.CLLL52
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PSA.1S.304.CLLL52 Overview
PSA.1S.304.CLLL52 Features
1S series
PSA.1S.304.CLLL52 Applications
There are a lot of LEMO
PSA.1S.304.CLLL52 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER