PSA.0S.304.CLLK57
Mfr.Part #
PSA.0S.304.CLLK57
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Termination :
Solder Cup
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Orientation :
Keyed
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
4
Contact Material :
Brass, Bronze
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.205 ~ 0.224 (5.20mm ~ 5.70mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
0S
Shell Size - Insert :
304
Current Rating :
7A
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Datasheets
PSA.0S.304.CLLK57
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PSA.0S.304.CLLK57 Overview
PSA.0S.304.CLLK57 Features
0S series
PSA.0S.304.CLLK57 Applications
There are a lot of LEMO
PSA.0S.304.CLLK57 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER