PSA.0S.304.CLLC37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSA.0S.304.CLLC37
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Current Rating :
7A
Orientation :
Keyed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Brass, Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
304
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
4
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Series :
0S
Ratings :
IP50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening :
0.126 ~ 0.146 (3.20mm ~ 3.70mm)
Shielding :
Shielded
Datasheets
PSA.0S.304.CLLC37
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PSA.0S.304.CLLC37 Overview
PSA.0S.304.CLLC37 Features
0S series
PSA.0S.304.CLLC37 Applications
There are a lot of LEMO
PSA.0S.304.CLLC37 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER