PS-60PE-D4LT2-SM1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-60PE-D4LT2-SM1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Number of Pins :
60
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Published :
Number of Positions :
6
Color :
Black
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Series :
PS
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Gold
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 6-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
PS-60PE-D4LT2-SM1E Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the PS Series of products.The device is equipped with 60 pins.Its Keying Slot, Mounting Flange feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.