PS-50SM-D4P1-1D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-50SM-D4P1-1D
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 50POS IDC 28AWG GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Series :
PS
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Wire Type :
Discrete or Ribbon Cable
Feature :
Feed Through, Polarizing Key
Wire Gauge :
28 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire/Cable Type :
Discrete
Fastening Type :
Latch Holder
Mount :
Free Hanging
Contact Finish :
Gold
Cable Termination :
IDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions :
50
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Number of Pins :
50
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)