PS-46SD-D4T1-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-46SD-D4T1-1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Rows :
2
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
46
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Plating :
Series :
PS
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Insulation Height :
0.238 6.05mm
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
Number of Pins :
46
Datasheets
PS-46SD-D4T1-1
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 46 Positions Female Socket
PS-46SD-D4T1-1 Overview
This product is packaged in a Receptacle box.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the PS Series.It is equipped with 46 pins.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~85°C.