PS-34SD-D4TS1-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-34SD-D4TS1-2
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Solder
Number of Positions :
34
Series :
PS
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
34
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Receptacle
Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Pitch :
2.54mm
Contact Type :
Female Socket
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PS-34SD-D4TS1-2
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 34 Positions Female Socket
PS-34SD-D4TS1-2 Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the PS Series.Devices with 34 pins are available.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~85°C Operating Temperature.