PS-16SM-D4P1-1C
Mfr.Part #
PS-16SM-D4P1-1C
Description
CONN RCPT 16POS IDC 28AWG GOLD
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Published :
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Series :
PS
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Latch Holder
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Number of Pins :
16
Pitch :
0.100 2.54mm
Wire Type :
Discrete or Ribbon Cable
Cable Termination :
IDC
Mount :
Free Hanging
Feature :
Closed End, Polarizing Key
Wire/Cable Type :
Discrete
Wire Gauge :
28 AWG