PS-16PE-D4LT2-M3E
Mfr.Part #
PS-16PE-D4LT2-M3E
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions :
16
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Pins :
16
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Color :
Black
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Bulk
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Series :
PS
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Style :
Board to Cable/Wire
Datasheets
PS-16PE-D4LT2-M3E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
PS-16PE-D4LT2-M3E Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the PS Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Keying Slot, Mounting Flange feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.