PS-14SD-D4T1-1
Mfr.Part #
PS-14SD-D4T1-1
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB R/A
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.238 6.05mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
14
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
Contact Plating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Number of Positions Loaded :
All
Color :
Black
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Pitch :
2.54mm
Datasheets
PS-14SD-D4T1-1
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14 Positions Female Socket