PS-10SEN-D4P1-1C
Mfr.Part #
PS-10SEN-D4P1-1C
Description
CONN RCPT 10POS IDC 28AWG GOLD
Stock
80
In Stock :
80
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Wire Type :
Discrete or Ribbon Cable
Published :
2012
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Factory Lead Time :
14 Weeks
Wire Gauge :
28 AWG
Wire/Cable Type :
Discrete
Contact Finish :
10
Cable Termination :
IDC
Fastening Type :
Latch Holder
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Closed End, Polarizing Key
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mount :
Free Hanging
Pitch :
0.100 2.54mm