PS-10SD-D4TS1-2
Mfr.Part #
PS-10SD-D4TS1-2
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
10
Style :
Board to Board
Number of Positions :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PS
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Post :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Current Rating (Amps) :
3A
Receptacle
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Pitch :
2.54mm
Color :
Black
Contact Shape :
Square
Published :
Datasheets
PS-10SD-D4TS1-2
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10 Positions Female Socket
PS-10SD-D4TS1-2 Overview
Packaging is Receptacle.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the PS Series, it can be found in this category.It has 10 pins.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -55°C~85°C Operating Temperature.