PS-10SD-D4T1-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-10SD-D4T1-1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
10
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Number of Pins :
10
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.238 6.05mm
Contact Finish - Post :
Gold
Series :
PS
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Shape :
Square
Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Connector Type :
Receptacle
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PS-10SD-D4T1-1
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10 Positions Female Socket
PS-10SD-D4T1-1 Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the PS Series.Devices with 10 pins are available.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~85°C Operating Temperature.