PRJ.M1.0NL.AC52NZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRJ.M1.0NL.AC52NZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Number of Positions :
10
Termination :
Solder Cup
Series :
1P
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
M10
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
J
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
3A
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Datasheets
PRJ.M1.0NL.AC52NZ
Receptacle, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk J Push-Pull, Detent Lock
PRJ.M1.0NL.AC52NZ Overview
PRJ.M1.0NL.AC52NZ Features
1P series
PRJ.M1.0NL.AC52NZ Applications
There are a lot of LEMO
PRJ.M1.0NL.AC52NZ Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER