PRH.M0.8GL.AC52GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRH.M0.8GL.AC52GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Series :
1P
Feature :
Backshell
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Color :
Gray
Number of Positions :
8
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Shell Size - Insert :
M08
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
H
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder Cup
Datasheets
PRH.M0.8GL.AC52GZ
Receptacle, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk H Push-Pull, Detent Lock
PRH.M0.8GL.AC52GZ Overview
PRH.M0.8GL.AC52GZ Features
1P series
PRH.M0.8GL.AC52GZ Applications
There are a lot of LEMO
PRH.M0.8GL.AC52GZ Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER