PRB.M1.4GL.LC52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRB.M1.4GL.LC52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
14
Series :
1P
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Gray
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert :
M14
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ratings :
IP50
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
2A
Datasheets
PRB.M1.4GL.LC52Z
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PRB.M1.4GL.LC52Z Overview
PRB.M1.4GL.LC52Z Features
1P series
PRB.M1.4GL.LC52Z Applications
There are a lot of LEMO
PRB.M1.4GL.LC52Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER