PRB.M0.8GL.LC65Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRB.M0.8GL.LC65Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
8
Feature :
Backshell
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
M08
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1P
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
5A
Color :
Gray
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Datasheets
PRB.M0.8GL.LC65Z
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PRB.M0.8GL.LC65Z Overview
PRB.M0.8GL.LC65Z Features
1P series
PRB.M0.8GL.LC65Z Applications
There are a lot of LEMO
PRB.M0.8GL.LC65Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER