PR2512FKF070R003L
Mfr.Part #
PR2512FKF070R003L
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.003 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Current Sense
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
3mOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.041 1.03mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Weight :
40.511469mg
Max Power Dissipation :
1W