PR2010FKE7W0R008Z
Mfr.Part #
PR2010FKE7W0R008Z
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 0.008 OHM 1% 1W 2010
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension :
0.201Lx0.100W 5.10mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
8mOhm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
Current Sense
Datasheets
PR2010FKE7W0R008Z
YAGEO PR2010FKE7W0R008Z
PR Series, Metal Element, 8mOhm, 1W, ±1%, -55°C~170°C