PR2-24V-450-1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR2-24V-450-1A
Manufacturer
CUI Devices
Description
18.6 X 10.4 X 15.8 MM, 24 V, 5 A
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Termination :
Solder Pin
Brand :
Height :
15.8 mm
Package :
Box
Contact Current Rating :
5 A
Type :
Standard
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Resistance :
1.28 kOhms
Coil Current :
18.8 mA
Coil Termination :
Solder Pin
Product :
Power Relays
Subcategory :
Relays
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Series :
PR2
Product Status :
Active
Seal Rating :
Length :
18.6 mm
Contact Material :
Silver Alloy
Termination Style :
PC Pin
RoHS :
Details
Coil Voltage :
24VDC
Mounting Type :
Through Hole
Contact Rating (Current) :
10 A
Coil Type :
Non Latching
Coil Insulation :
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Features :
Product Category :
General Purpose Relays
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Switching Voltage :
250VAC, 28VDC - Max
Width :
10.4 mm