PR18-12V-540-1A
Mfr.Part #
PR18-12V-540-1A
Manufacturer
CUI Devices
Description
24.6 X 10.6 X 25 MM, 12 V, 5 A,
Stock
997
In Stock :
997
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Type :
Through Hole
Product :
Power Relays
Coil Current :
44.9 mA
Height :
25 mm
Termination Style :
PC Pin
Operate Time :
15 ms
Contact Termination :
Solder Pin
Mounting Style :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Category :
General Purpose Relays
Features :
Type :
Standard
Product Type :
General Purpose Relays
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Width :
10.6 mm
Coil Type :
Non Latching
Package :
Tube
Contact Rating (Current) :
10 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance :
267 Ohms
Seal Rating :
Contact Material :
Silver Alloy
Must Operate Voltage :
9 VDC
Series :
PR18
Contact Current Rating :
10 A
Release Time :
8 ms
Subcategory :
Relays
Coil Termination :
Solder Pin
Coil Voltage :
12VDC
Product Status :
Active
Coil Insulation :
Brand :
Length :
24.6 mm