PR1004G-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR1004G-T
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
23 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Bright Tin (Sn)
Forward Voltage :
1.3V
Max Surge Current :
30A
HTS Code :
Reverse Recovery Time :
150 ns
Base Part Number :
PR1004
Height :
2.72mm
Forward Current :
1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Output Current-Max :
1A
Number of Elements :
1
Recovery Time :
150 ns
Number of Terminations :
2
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
2
Reverse Voltage (DC) :
400V
Peak Reverse Current :
5μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Width :
2.72mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Pin Count :
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Terminal Form :
Wire
Pbfree Code :
No
Diode Type :
Standard
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 1A
Weight :
299.994654mg
Average Rectified Current :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Length :
5.21mm
Datasheets
PR1004G-T
Diodes Incorporated PR1004G-T
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
PR1004G-T Overview
The average rectified current for this device is 1A volts.When the forward current reaches 1A, it is allowed.The maximum surge current is 30A.As far as output current is concerned, 1A is the maximum.A data chart shows that the peak reverse is 5μA in the datasheets.
PR1004G-T Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
PR1004G-T Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
PR1004G-T applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB