PR02000201309JR500
Mfr.Part #
PR02000201309JR500
Description
RES 13 OHM 2W 5% AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
Packing Method :
TR
Operating Supply Voltage :
500V
Resistance :
13Ohm
Diameter :
3.9mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Voltage - Rated DC :
500V
Power Rating :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay PR02000201309JR500
FIXED RESISTOR, 13Ohm, Metal Film,