PQD6-Q48-S12-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQD6-Q48-S12-D
Manufacturer
Bel
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Stock
121
In Stock :
121
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Type :
Isolated Module
Total Power Output-Max :
6W
Series :
PQD6-D (6W)
Weight :
13.999987g
Input Voltage-Nom :
48V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
5
Current - Output 1 :
500mA
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Output Voltage :
12V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Output Power :
6W
Efficiency :
87%
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
13 Weeks
Feature :
OCP, OVP, SCP
Max Power Dissipation :
6W
Terminal Position :
Dual
Length :
25.4mm
Isolation :
Isolated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Min) :
18V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
25.4mm
Voltage - Isolation :
1.5kV
Trim/Adjustable Output :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
5
Published :
2016
Max Output Current :
500mA
JESD-30 Code :
S-XDMA-P5
Size / Dimension :
1.00Lx1.00W x 0.46 H 25.4mmx25.4mmx11.7mm
Mount :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Height :
11.43mm
Voltage - Input (Max) :
75V