PQA50-D24-S5-DH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQA50-D24-S5-DH
Manufacturer
Bel
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Voltage - Isolation :
1.5kV
Weight :
42.99999g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PQA50-D (50W)
Voltage - Output 1 :
5V
Length :
50.8mm
Packaging :
Tube
Efficiency :
93%
Voltage - Input (Max) :
36V
Package / Case :
6-DIP Module
Published :
Mount :
Through Hole
Type :
Isolated Module
Current - Output (Max) :
10A
Min Input Voltage :
18V
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Min) :
18V
Control Features :
Enable, Active High
Width :
25.4mm
Number of Outputs :
1
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.64 H 50.8mmx25.4mmx16.3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power (Watts) :
50W
Max Output Current :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
50W
Output Power :
50W
Max Input Voltage :
36V
Height :
16.256mm
Max Operating Temperature :
85°C