PQ1U181M2ZPH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQ1U181M2ZPH
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
SOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage :
1.8V
Number of Terminations :
5
Mount :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Length :
2.9mm
Terminal Finish :
TIN COPPER
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
350mW
Number of Outputs :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Bias Current :
130μA
Terminal Pitch :
0.95mm
JESD-609 Code :
e2
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Max Input Voltage :
16V
Min Operating Temperature :
-30°C
Package / Case :
SOT-23-5
Min Current Limit :
180mA
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
150mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
80°C
Number of Functions :
1
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage :
200mV
Output Voltage 1 :
1.8V
Datasheets
PQ1U181M2ZPH
Sharp Microelectronics PQ1U181M2ZPH
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Sharp Microelectronics PQ1U181M2ZPH Overview
With its compact SOT235 package, the PQ1U181M2ZPH is ideal for space-constrained designs where efficiency and size are paramount. Delivering a steady 1.8V output at a current of up to 150mA, this regulator empowers your electronic systems to operate with utmost efficiency and consistency.
PQ1U181M2ZPH Features
  • Precision voltage regulation
  • Compact SOT235 package
  • Output voltage: 1.8V
  • Maximum output current: 150mA