PQ15RW11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQ15RW11
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
TO-220-4
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-4
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Output :
1A
Voltage - Input (Max) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.5A @ 500mA
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Voltage - Output (Max) :
15V
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Output Type :
Adjustable
PSRR :
55dB (120Hz)
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
TO-220-4
Max Operating Temperature :
80°C
Output Voltage :
15V
Current - Quiescent (Iq) :
8mA
Min Operating Temperature :
-20°C
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PQ15RW11
Adjustable PMIC TO-220-4
PQ15RW11 Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-220-4 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Adjustable. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. -20°C~80°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1A. The temperature should be below 80°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -20°C for the chip.
PQ15RW11 Features
The maximum operating temperature of -20°C