PPT2-0020GGR5VS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PPT2-0020GGR5VS
Manufacturer
Honeywell Aerospace
Package / Case
Module Cube
Datasheet
Download
Description
PRESSURE TRANSDUCER
Manufacturer :
Honeywell Aerospace
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Port Size :
Female - 1/8 (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13 (3.18mm) Tube
Output :
0 V ~ 5 V
Package / Case :
Module Cube
Operating Pressure :
20 PSI (137.9 kPa)
Pressure Type :
Vented Gauge
Features :
Port Style :
Barbed
Termination Style :
Connector
Output Type :
Analog, RS-485
Accuracy :
±0.0375%
Series :
PPT2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
6 V ~ 34 V
Maximum Pressure :
60 PSI (413.69 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PPT2-0020GGR5VS
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Aerospace PPT2-0020GGR5VS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0 V ~ 5 V, Package / Case:Module Cube, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, PPT2-0020GGR5VS pinout, PPT2-0020GGR5VS datasheet PDF, PPT2-0020GGR5VS amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Aerospace PPT2-0020GGR5VS ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
PPT2 Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog, RS-485 -40°C ~ 85°C 20 PSI (137.9 kPa) Barbed ±0.0375% 0 V ~ 5 V 6 V ~ 34 V
PPT2-0020GGR5VS Overview
This transducer is included in the package Module Cube. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C ~ 85°C. It is possible to use the transducers with a supply voltage of 6 V ~ 34 V without any problems.
PPT2-0020GGR5VS Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Module Cube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
PPT2 series
Operating Pressure: 20 PSI (137.9 kPa)
PPT2-0020GGR5VS Applications
There are a lot of Honeywell
PPT2-0020GGR5VS Transducers applications.
  • Altitude Control of Drones and Flying Toys
  • Mobile Phones
  • Virtual Reality and Gaming Equipment
  • Indoor/Outdoor Navigation (dead-reckoning, floor/elevator/step detection)
  • Vertical velocity monitoring
  • Leisure, Sports, and Fitness Activity Identification
  • Weather Forecasting
  • Hydrogen Storage
  • Refrigerant pressure monitoring in HVAC/R systems
  • Dry air system pressure, process controls and automation
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    MOSFET N-CH 55V 4POWER TAB
    MOSFET N-CH 55V 8CDIP
    MOSFET N-CH 55V 8-DIP
    MOSFET N-CH 55V 4-PIN