POE60U-560-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
POE60U-560-R
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
PASSIVE POE ADAPTER
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Type :
Midspan Injector
Features :
OCP, OVP, SCP
Series :
POE60U
Power (Watts) - Per Port :
60W
Package :
Bulk
Current - Output :
1.07 A
Efficiency :
Level VI
Voltage - Output :
56V
Note :
Mounting Type :
Desktop
Number of Ports :
1
Input Connector :
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Output Connector :
RJ45 (Data, Power)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Approval Agency :
CE, cULus
Data Rate :
1 Gbps
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Compliance :
Base Product Number :
POE60U
Size / Dimension :
5.51 L x 2.56 W x 1.42 H (140.0mm x 65.0mm x 36.0mm)