PN10-56R-2K
Mfr.Part #
PN10-56R-2K
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #5/16
Product Category :
Ring Connectors
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Body Plating :
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Weight :
6.245967kg
Length - Overall :
1.210 30.73mm
Wire Cross Section :
6 mm2
HTS Code :
Terminal Gender :
FEMALE
Feature :
Serrated Termination
Polyamide (PA), Nylon
Thickness :
0.040 1.02mm
Terminal Type :
Circular
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Copper
Packaging :
Reel
Wire Gauge :
10-12 AWG
Color :
Yellow
Width - Outer Edges :
0.520 13.21mm
Length :
30.734mm
Depth :
13.2mm