PN10-14SLF-L
Mfr.Part #
PN10-14SLF-L
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #1/4
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Body Plating :
Free Hanging
Depth :
11.43mm
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Free Hanging (In-Line)
Material :
Nylon
Wire Gauge :
10-12 AWG
Published :
Weight :
122.46994g
Width - Outer Edges :
0.450 11.43mm
Color :
Yellow
Pan-Term®
Width :
11.43mm
Length - Overall :
1.010 25.65mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Packaging :
Bulk
Length :
25.654mm
Feature :
Serrated Termination
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Body Material :
Copper
Contact Plating :
Tongue Inside Opening :
0.250 (6.35mm)